Brunnslock 900 Composite A15 (grönområde)

Detta brunnslock är tillverkat i glasfiberarmerad plast och passar både betong- och plastbrunnar med ett innermått på cirka 900 mm. Locket är tätt och kan låsas med skruv.

Locket klarar en belastning på 1500 kg (A15) enligt EN124

Detta lock förbättrar arbetsmiljön för de som hanterar tunga lock, då det är lättare än traditionella lock. Loket är Uv-skyddat och klarar is samt snö.

Är barnsäkert och godkänt enligt A15 EN 124.

-Öppnings mått:  830 mm
-Utvändigt mått: 1020 mm
-Höjd på ram: 76 mm
-Vikt på lock 42 kg. (Lätt att öppna och stänga eftersom locket har gångjärn)

Om ni vill skruva fast ramen ovanpå betongringen är CC-måttet mellan skruvhålen 980 mm. Ange i kommentarsfältet vid beställning att ni önskar att vi skickar med betongskruvar.

 

4 495 kr

Frakt tillkommer i kassan

Artikelnr: 1019600

Allmänna frågor

Produktfrågor

Mer information:

Svenska Brunnslock AB tillverkar och marknadsför lätta, barnsäkra och låsbara brunnslock i olika dimensioner.

Enligt Arbetsmiljöverkets regler får ett brunnslock i betong inte väga mer än 25 kg. Syftet är att förebygga skador hos slamtömmare. I många kommuner tas dessutom en extra avgift ut vid slamtömning om brunnslocket är för tungt.

Våra brunnslock väger bara några kilo, men är lika hållbara och säkra som traditionella tunga brunnslock. Dessutom är de estetiskt tilltalande, med färg och form som smälter in bättre i den omgivande miljön.

Brunnslocken är testade och godkända enligt Boverkets regler för ”Barnsäkra Brunnar”. Öppningsanordningen är rostfri och har en unik konstruktion som förhindrar att gängstången snurrar vid öppning eller stängning.

Passar alla typer av brunnar – inklusive betongbrunnar med ett stort betonglock som har ett mindre brunnshål i mitten.

Är ni osäkra på vilken storlek av brunnslock som passar er brunn?  tveka inte att kontakta oss- vi hjälper gärna till! Antingen via vårt Kontaktformulär eller på telefon 0920-520056.